Jaka sukienka do figury: radzimy jakie kroje sukienek pasują do konkretnej figury 1638

Każda z figur rządzi się własnymi prawami. Dla jednych mankamentem mogą być szerokie biodra, dla innych symbolem kobiecości. Niezależnie od tego, czy nosimy rozmiar XS, czy XL, a nasze kształty przypominają bardziej gruszkę niż klepsydrę to warto wiedzieć co ubrać, by czuć się w każdej sytuacji komfortowo. Sukienka to strój, który może podkreślić nasze krągłości lub całkowicie je ukryć. 

Krój sukienki a typ figury

Na całe szczęście, dla kobiet na całym świecie, domy mody odeszły od jednego kanonu piękna i trendów nie wyglądających dobrze na każdej figurze. Obecnie projektanci prześcigają się w krojach i fasonach, które będą odpowiadać “gruszce”, “jabłku ” i “lizakowi”. Nim wyciągniesz z kieszeni kartę kredytową przy kasie, zapoznaj się z typami figury i oceń jaki fason będzie dla ciebie najlepszy.

12 typów kobiecej sylwetki

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego nazwy kobiecych sylwetek związane są z owocami, figurami geometrycznymi lub przedmiotami? Każdy typ figury należy do konkretnej grupy, przez co łatwiej jest dobrać odpowiedni krój i fason do niej. Pamiętaj, że jeśli chcesz czuć się zawsze pięknie, najpierw zaakceptuj swoje ciało i dzięki odpowiedniemu strojowi podkreślaj swoje największe atuty. 

Jakim typem sylwetki jesteś?

KIELICH – sylwetka charakteryzuje się rozbudowaną górą z dużymi ramionami i piersiami. Figura ta nie posiada zaznaczonej talii, jednak jej nogi są zgrabne i długie.

LIZAK – posiada duży lub bardzo duży biust, który odznacza się na tle raczej drobnej i proporcjonalnej sylwetki.

KLEPSYDRA – najbardziej klasyczna i kobieca figura, która posiada zrównoważone proporcje. Duże, krągłe biodra i spory biust podkreślone są przez mocno zarysowaną talię.

WAZON – to szersza wersja klasycznej klepsydry. Duży biust i biodra w tej samej linii. Talia jest delikatnie zaznaczona, a uda i łydki są stosunkowo szczupłe.

WIOLONCZELA – figura ta ma ramiona i biodra w jednej linii, a jej talia jest stosunkowo krótka lecz wyraźnie zarysowana. Spory biust i szerokie biodra to cechy charakterystyczne dla wiolonczeli. Mimo masywnych ud, łydki tej sylwetki są szczupłe. Jest to figura proporcjonalna i kobieca.

GRUSZKA – obok klepsydry to najbardziej kobieca i najczęściej spotykana figura kobieca. Szczupłe ramiona, proporcjonalne piersi, ładnie zarysowana talia mocno kontrastująca z szerokimi biodrami i masywnymi udami oraz szerokimi łydkami.

KRĘGIEL – jest to smuklejsza wersja wersja gruszki. Góra smukła i proporcjonalnie zbudowana. Wyraźnie zaznaczona talia, natomiast dół jest nieco szerszy i masywniejszy.

DZWON – sylwetka ta posiada mocno rozbudowany dół, natomiast górna część ciała jest węższa niż biodra. Talia lekko zarysowana, szerokie pośladki i mocne uda sprawiają, że całe nogi wyglądają bardzo masywnie.

JABŁKO – to figura z rozbudowaną górą i zgrabnymi nogami. Szerokie ramiona, duży brzuch i obfite piersi kontrastują ze stosunkowo zgrabną pupą i długimi nogami.  

ROŻEK – mocno rozbudowana góra z szerszymi ramionami niż biodra. Figura ta nie ma kobiecego wcięcia w talii, jednak jej największą zaletą są długie i zgrabne nogi.

KOLUMNA – jeśli chodzi o kolumnę to nie posiada ona żadnych szczególnych cech. Osoby o figurze kolumny są smukłe i szczupłe. Ich ramiona, biodra i talia znajdują się w jednej linii. Proporcjonalny biust do reszty ciała i długie nogi.

CEGŁA – szersza i bardziej masywna wersja kolumny o szerokich ramionach i biodrach znajdujących się w jednej linii. Posiada masywne nogi oraz nie ma zarysowanej talii.

Rodzaj sylwetki a figura

Sukienka stanowi bardzo ważny element garderoby każdej kobiety. Sprawdzi się zarówno na weselu jak i na spotkaniu biznesowym. Może nadać dziewczęcego uroku lub eleganckiego szyku. Niezależnie od tego jaki rozmiar nosimy i jaką mamy figurę, odpowiednio dopasowana sukienka może zdziałać cuda.

  • Kielich – sukienka powinna mieć dopasowany krój z wąską górą, podkreśloną talią i lekko rozszerzonym dołem. Jej długość powinna eksponować zgrabne nogi.
  • Lizak – sukienka eksponująca biust w sposób estetyczny i schludny. Zbyt duży dekolt sprawi, że kreacja może wyglądać wulgarnie i nie odpowiednio do danej sytuacji.
  • Klepsydra – figurę tę można nazwać prawdziwą szczęściarą. Każdy krój sukienki będzie prezentować się na niej dobrze, dlatego jej charakter uzależnijmy od okazji, na którą postanowimy ją założyć.
  • Wazon i wiolonczela – typy sylwetek zbliżone do klepsydry będą prezentować się dobrze w większości krojów, jednak zdecydowanie powinny zrezygnować z obcisłych sukienek podkreślających dysproporcje w figurze.
  • Jabłko – kobiecy o mocno rozbudowanej górze powinny wybierać zwiewne sukienki bez zbędnych zdobień i drapowań. Pionowe wzory na sukience odwrócą uwagę od szeroki ramion i dużego biustu.
  • Rożek – sukienka powinna równoważyć proporcje oraz podkreślić największe atuty tejże sylwetki. Ładny biust oraz zgrabne nogi to coś czym może się pochwalić figurą rożka.
  • Gruszka – przy tej figurze ważne jest wyeksponowanie drobnej góry. Odkryte ramiona, mocno podkreślona talia oraz rozkloszowany dół to przepis na idealną sukienkę dla tej figury. Jej długość uzależniona jest od tego jak zgrabne nogi posiada dana „gruszka”. Do tych wytycznych mogą stosować się również kobiety o figurach kręgla i dzwonu.
  • Kolumna – figura ta ze względu na swój dziewczęcy wygląd może pozwolić sobie na każdy krój sukienki. Jeśli zależy nam na podkreśleniu biustu lub bioder odpowiednim wyborem będzie sukienka z drapowaniami lub wzorami.
  • Cegła – sukienka powinna wysmuklić figurę i nadać jej kobiecych kształtów. Prosta góra, odcięcie pod biustem oraz lekko rozkloszowany dół to cechy, które powinna zawierać w sobie sukienka dla „cegły”.
Poprzedni artykułNastepny artykuł